Język polski

LEKTURY 2020/2021

Lektury obowiązkowe i uzupełniające

 

KLASA CZWARTA

  1. Carlo Collodi, Pinokio
  2. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa
  3. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
  4. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo. Olbrzym
  5. Ewa Chotomska, Pamiętnik Felka Parerasa

 

KLASA PIĄTA

  1. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
  2. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
  3. K.Rowling, Harry Potter i Komnata Tajemnic
  4. Juliusz Verne, W 80 dni dookoła świata
  5. H.Burnett, Tajemniczy ogród

KLASA  SZÓSTA

  1. Stanisław Lem, bajki robotów;
  2. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
  3. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  4. Anna Onichimowska, Najwyższa góra świata
  5. Dorota Terakowska, Córka Czarownic

KLASA SIÓDMA

  1. Aleksander Fredro, Zemsta
  2. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
  3. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  4. Andrzej Sapkowski, Wiedźmin
  5. Bolesław Prus, Faraon

KLASA ÓSMA

  1. Juliusz Słowacki „Balladyna”
  2. Sofokles „Antygona”
  3. Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”
  4. George Orwell „Folwark zwierzęcy”
  5. Ryszard Kapuściński „Cesarz”

 

 

LISTA LEKTUR W KLASACH  I – III

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

1) Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);

2) Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i

sześciu lewych);

3) Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;

4) Czesław Centkiewicz – Zaczarowana zagroda;

5) Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;

6) Agnieszka Frączek, Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą;

7) Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;

8) Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;

9) Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;

10) Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;

11) Maria Krüger Kruger, Karolcia;

12) Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;

13) Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

14) Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;

15)Joanna Papuzińska, Asiunia;

16) Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;

17) Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;

18)Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;

19) Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;

20)Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;

21) Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w

baśniach i legendach;

22) Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;

23) Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;

24) Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.

 

KLASA IV

LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa*

Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

René Goscinny i Jean-Jacques Sempé – seria o Mikołajku (wybór opowiadań)

Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania

Adam Mickiewicz Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz – opis wschodu słońca

Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego

Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Piaście Kołodzieju

Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault Kopciuszek, Aleksander

Puszkin Bajka o rybaku i rybce

wiersze: Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama

Mickiewicza, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

(obowiązkowo dwie):

Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady

Francesca Simon Tylko nie gotujcie Kopciuszka

Ian Whybrow Księga straszliwej niegrzeczności

Angela Nanetti Mój dziadek był drzewem czereśniowym

Asa Lind Piaskowy Wilk

Andrzej Maleszka Magiczne drzewo. Olbrzym

Anna Czerwińska-Rydel Tajemnica Matyldy

Liliana Bardijewska Dom ośmiu tajemnic

Melania Kapelusz Koty, czyli historie z pewnego podwórka

Luc Besson Artur i Minimki1

Dorota Terakowska Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie, Dzień i noc czarownicy

Roald Dahl Wielkomilud

Ewa Chotomska Pamiętnik Felka Parerasa

Krystyna Boglar Klementyna lubi kolor czerwony

Barbara Stenka Oj, Hela!

Marcin Szczygielski Klątwa dziewiątych urodzin

Antonia Michaelis U nas w Ammerlo

Ida Pierelotkin Ala Betka

Tomasz Małkowski O Kamilu, który patrzy rękami, Poszukiwacze zaginionej wazy

Grzegorz Kasdepke Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko

Barbara Gawryluk Dżok. Legenda o psiej wierności

Barbara Kosmowska Niezłe ziółko

Ewa Nowak Pajączek na rowerze

Carlo Collodi Pinokio

Elena Favilli, Francesca Cavallo Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Katarzyna Ryrych Łopianowe pole

Justyna Bednarek Pan Kardan i przygoda z vetustasem

Jarosław Mikołajewski Wędrówka Nabu

Rafał Witek Chłopiec z Lampedusy

Wybór baśni i legend

baśnie Hansa Christiana Andersena, braci Grimm, Charles’a Perraulta oraz baśnie polskie i

innych narodów: Księżniczka na ziarnku grochu, Trzy świnki, Kot w butach, Czerwony

Kapturek

Legendy polskie z różnych regionów: O toruńskich piernikach, O smoku wawelskim, O

mikołajku nadmorskim, O hejnale krakowskim

Wybór poezji

utwory poetyckie: Danuty Wawiłow, Joanny Papuzińskiej, Czesława Janczarskiego, Józefa

Ratajczaka, Igora Sikiryckiego, Jerzego Ficowskiego, Władysława Broniewskiego, Jarosława

Mikołajewskiego, Anny Kamieńskiej, Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego,

Stanisława Grochowiaka, Zbigniewa Rossy

Wybór innych tekstów kultury

KLASA V

LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni

Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy

Bolesław Prus Katarynka

Ignacy Krasicki wybrane bajki

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragmenty: opis burzy, zwyczaje i obyczaje: tańczenie

poloneza, powrót z lasu, gotowanie bigosu)

wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie,

Demeter i Korze, Heraklesie

Biblia: stworzenie świata i człowieka, przypowieść o miłosiernym Samarytaninie

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA  (obowiązkowo dwie):

Lucy i Stephen Hawking Jerzy i tajny klucz do Wszechświata

Paweł Beręsewicz Na przykład Małgośka

Marek Kamiński Razem na bieguny

Henryk Sienkiewicz Bajka

Radomiła Birkenmajer-Walczy Ciotka, my i reszta świata

Jacek Dubois A wszystko przez faraona

Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami

M.P. Kozlowsky Juniper Berry i tajemnicze drzewo

Dorota Suwalska Marionetki Baby-Jagi

Oscar Wilde Szczęśliwy książę

Francesca Simon Harując z Herkulesem

Mull Brandon Baśniobór

Anna Onichimowska Galaktyczni szpiedzy

Kalina Jerzykowska Widma z ulicy Wydmowej

Ian Ogilvy Lichotek i czarnoKsiężnik

Tomasz Trojanowski Uciekinierzy

Jason Lethcoe Nieszczęśliwe przypadki Benjamina Piffa

Elżbieta J. Bartosik-Trebicka Jeden plus jedna

Bolesław Leśmian Przygody Sindbada Żeglarza

Anna Czerwińska-Rydel Jaśnie pan Pichon

Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym

Dorota Kassjanowicz Cześć, wilki!

Katarzyna Ryrych Koniec świata nr 13

Barbara Kosmowska Kolorowy szalik

Irena Landau Ostatnie piętro

J.K. Rowling Harry Potter i Komnata Tajemnic

Olaf Fritsche Skarb Troi

Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród

Ewa Nowak Pajączek na rowerze

Juliusz Verne W 80 dni dookoła świata

Roald Dahl Matylda

Anna Dziewit-Meller Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy.

Wybór poezji

utwory poetyckie: Adama Mickiewicza, Jana Lechonia, Anny Kamieńskiej, Czesława

Miłosza, Jana Twardowskiego Juliana Tuwima, Józefa Ratajczaka, Konstantego Ildefonsa

Gałczyńskiego, Leopolda Staffa, Ewy Lipskiej, Joanny Kulmowej, Zbigniewa Herberta,

Izabelli Klebańskiej, Marcina Brykczyńskiego

Wybór innych tekstów kultury

KLASA VI

LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem

Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz – fragmenty sceny z koncertem Wojskiego, polowanie

Juliusz Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny

Biblia: wybrane przypowieści ewangeliczne o talentach, o siewcy, o pannach roztropnych

Mity: o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce, o Dedalu i Ikarze

wybrane podania i legendy polskie: o Lechu, o Kraku

Wybór poezji

utwory poetyckie: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława

Miłosza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Różewicza, Leopolda Staffa, pieśni i piosenki

patriotyczne

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA (obowiązkowo dwie):

Stanisław Lem, Bajki robotów, wybrany utwór

Eoin Colfer Artemis Fowl

Lyn Gardner Wiejemy do lasu

Alan Bradley Flawia de Luce. Zatrute ciasteczko

Anna Onichimowska Najwyższa góra świata, Dzień czekolady

Małgorzata Strękowska-Zaremba Złodzieje snów

Cornelia Funke Atramentowe serce

Jacek Podsiadło Czerwona kartka dla Sprężyny

Bjarne Reuter Hodder ocala świat

Neil Gaiman Koralina

Frank Cottrell Boyce Miliony

Katarzyna Ryrych Wyspa mojej siostry

Marcin Szczygielski Czarny młyn, Arka czasu, Teatr niewidzialnych dzieci

Francesco D’Adamo Iqbal

Dorota Terakowska Córka Czarownic

Paweł Beręsewicz Tajemnica człowieka z blizną

Renata Piątkowska Która to Malala?

Grzegorz Gortat, Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo

Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna

Ryrych, Katarzyna Terechowicz Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

Wybór poezji

utwory poetyckie: Jana Kochanowskiego, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Joanny

Kulmowej, Marcina Brykczyńskiego

Wybór innych tekstów kultury

KLASA VII

LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Charles Dickens Opowieść wigilijna

Aleksander Fredro Zemsta

Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny I, V, VII, VIII

Ignacy Krasicki Żona modna

Adam Mickiewicz Świtezianka, Dziady. Cz. II, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Stepy

akermańskie

Henryk Sienkiewicz, Latarnik

Stefan Żeromski Syzyfowe prace

Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec

Wybrane wiersze następujących poetów: Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida,

Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Sztaudyngera,

Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA (obowiązkowo dwie):

N.H. Kleinbaum Stowarzyszenie umarłych poetów

Jan Paweł II Pamięć i tożsamość

Bolesław Prus Faraon

Stanisław Lem Jak ocalał świat, Wierny robot, Czy pan istnieje, Mr. Johns?, Dzienniki

gwiazdowe

Tomasz Trojanowski Stroiciel

Eoin Colfer Artemis Fowl

Olga Tokarczuk Prawiek i inne czasy

Beata Wróblewska Jabłko Apolejki

Homer Odyseja

Barbara Kosmowska Buba

Katarzyna Ryrych Król

Marcin Szczygielski Serce Neftydy

Adam Mickiewicz Lilije

Terry Pratchett Kosiarz

Piotr Bednarczyk, Maciej Kur Lil i Put

Andrzej Sapkowski Wiedźmin

Andrzej Pilipiuk Samolot do dalekiego kraju

Sławomir Mrożek Lew

Dorota Terakowska Samotność bogów

KLASA VIII

LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Jan Kochanowski – wybrane fraszki

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz

Antoine de Saint Exupéry Mały Książę

Juliusz Słowacki Balladyna

Henryk Sienkiewicz Quo vadis

Sławomir Mrożek Artysta

Melchior Wańkowicz Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany fragment)

Wybrane wiersze następujących poetów: Stanisława Barańczaka, Krzysztofa Kamila

Baczyńskiego, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej,

Zbigniewa Herberta, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Stanisława Jerzego Leca

 

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

Ewa Nowak Yellow Bahama w prążki

Miron Białoszewski Pamiętnik z powstania warszawskiego

Barbara Kosmowska Pozłacana rybka

Jerome David Salinger Buszujący w zbożu

George Orwell Folwark zwierzęcy

John Ronald Reuel Tolkien Władca pierścieni

Ernest Hemingway Stary człowiek przy moście

Aldous Huxley Nowy wspaniały świat

Jostein Gaarder Przepowiednia Dżokera, Świat Zofii

Paweł Huelle Weiser Dawidek

Władysław Szpilman Pianista

Józef Tischner Historia filozofii po góralsku

Douglas Adams Restauracja na końcu wszechświata

Ryszard Kapuściński Cesarz

Roma Ligocka Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Jacek Dukaj Wroniec

Andrzej Pilipiuk 2586 kroków

Anna Frank Dziennik

Markus Zusak Złodziejka książek

José Mauro Waskoncelos Moje drzewko pomarańczowe

Jarosław Iwaszkiewicz Ikar

Katarzyna Pranić Ela-Sanela

Małgorzata Warda 5 sekund do Io

Kazimierz Szymeczko Tetrus

Dorota Suwalska Czarne jeziora

Paweł Beręsewicz Wszystkie lajki Marczuka

Harper Lee Zabić drozda

Joanna Rudniańska Kotka Brygidy

Sofokles Antygona

Eric-Emmanuel Schmitt Dziecko Noego

Ursula Le Guin Czarnoksiężnik z Archipelagu, Ziemiomorze