Informacji dotycząca terminu wydawania laptopów dla uczniów klas czwartych

Informujemy, że dnia 24 listopada 2023 r. w godz. 7.00-14.30 Gmina Szprotawa będzie wydawać rodzicom/opiekunom prawnym uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym laptopy, przekazane w ramach „Programu „Laptop dla ucznia” z rządowej inicjatywy, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Miejsce odbioru sprzętu: Urząd Miejski w Szprotawie, ul. Rynek 45, 67-300 Szprotawa- Wydział Edukacji i Spraw Społecznych, biuro nr 8b.

W ramach weryfikacji danych osobowych, obowiązkowe będzie posiadanie dokumentu tożsamości rodzica/ opiekuna prawnego, z którym Gmina Szprotawa podpisze umowę i wyda laptopa.

W przypadku braku możliwości odbioru sprzętu w wyznaczonym dniu zostanie ustalony dodatkowy termin.

Telefony zaufania

Telefony zaufania oraz infolinia wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy.

Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży

Skąd płynie prąd?

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie życie bez urządzeń elektrycznych, albo bez oświetlenia? A czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co to jest prąd i w jaki sposób się go wytwarza? Na to pytanie próbowali dziś odpowiedzieć pierwszoklasiści podczas realizacji trzeciego etapu programu Być jak Ignacy.
Na początku zajęć wszyscy uczniowie narysowali na kartkach swoje skojarzenia związane z energią elektryczną. Następnie po obejrzeniu filmu odpowiedzieli na pytanie skąd się bierze prąd i jak powstaje.
Członkowie Koła Naukowego Ciekawi Świata podczas piątkowych zajęć stworzyli również, przy pomocy baterii R12, miedzianego izolowanego przewodu i żaróweczki, obwód elektryczny oraz przeprowadzili doświadczenie z jego udziałem. Doświadczenie to polegało na sprawdzeniu różnych przedmiotów, czy materiały, z których się składają są izolatorami, czy przewodnikami prądu elektrycznego.
Przy okazji pierwszoklasiści omówili zagrożenia związane z energią elektryczną oraz przypomnieli zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych – wszyscy wykazali się dużą wiedzą na ten temat.

Bańka w bańce - eksperymenty w klasie I

Bańki mydlane to nie tylko świetna zabawa, ale także nauka! Eksperymenty z bańkami są doskonałym wstępem do świata przyrody i chemii.
Zabawę z bańkami rozpoczęliśmy od przyrządzenia roztworu do baniek mydlanych. Sporządzony płyn pozwolił nam wyczarować niesamowite bańki mydlane. Wielkim odkryciem okazało się również zrobienie bańki w bańce. Doświadczenie polegało na wydmuchnięciu na stół bańki, tak aby zatrzymała się na jego powierzchni. Następnie za pomocą słomki, uprzednio zamoczonej w płynie przebijaliśmy ją bardzo ostrożnie tak aby nie pękła. Ponownie dmuchaliśmy w słomkę i w środku powstawała kolejna bańka. Wymagało to od nas ogromnego skupienia, ostrożności, no i przede wszystkim – anielskiej cierpliwości

Światowy Dzień Tolerancji

Bardzo ważne jest, aby uczyć dzieci szacunku do inności; akceptacji i zrozumienia drugiego człowieka.
Trzeba pokazać dzieciom jak różni ludzie potrafią się wzajemnie uzupełniać i jak potrafią być dla siebie dobrzy.
16 listopada to Światowy Dzień Tolerancji i w tym dniu uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami podtrzymując wieloletnie wartościowe relacje z dziećmi z Afryki, z Senegalu i ich opiekunami wymienili się wzajemnym "Dzień dobry", Good morning", "Bonjour" czy "Hi" i " Hello".
Nasi uczniowie przekazali uśmiech, podali dłoń, a dzieci z Senegalu zrobiły dokładnie to samo:)
Owocem tych sympatycznych rozmów przez łącze video było wykonanie plakatów przy pełnej tolerancji względem siebie.
To była niezwykła lekcja pracy zespołowej klasy 2. i 3. Brawo!

Informacje teleadresowe

Adres szkoły

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lesznie Górnym

ul. Szkolna 2a

67-321 Leszno Górne

tel: 68 376 65 07

e-mail: splesznogorne@wp.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00