A ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ…

Zajęcia rozwijające zainteresowania rozbudzają i rozwijają uzdolnienia młodych ludzi. Uczą twórczego myślenia, wspomagają rozwój intelektualny, emocjonalny i estetyczny. Jedne z takich zajęć odbyły się w piątek 29 listopada w klasie IV.
W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia i udziału naszej szkoły w Jarmarku Bożonarodzeniowym tematyka zajęć dotyczyła wykonania stroików i ozdób świątecznych. Fachową pomocą uczniom służyła pani Paulina Woźniak (mama Huberta), która przyjechała do szkoły z mnóstwem niezbędnych akcesoriów.
W miłej atmosferze, przy zapachu cynamonowej świeczki i naturalnego igliwia, z pomocą p. Pauliny i innych mam uczniów klasy IV, a także dzięki ich artystycznej wyobraźni, powstały przepiękne dekoracje bożonarodzeniowe: wianki na drzwi, stroiki, choinki, świeczniki.
Efekty naszej pracy można oglądać podziwiając zdjęcia.
Serdecznie dziękuję p. Paulinie, mamom obecnym na zajęciach, p. Dorocie, p. Marcie, p. Kasi, p. Ani oraz wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu tych ciekawych zajęć.
wychowawczyni klasy IV Krystyna Matczak

« 1 z 3 »

„Bodaj się to spełniło, co się w tę noc każdemu przyśniło” – Andrzejki 2019

Wiele osób chciałoby poznać swoją przyszłość, aby dowiedzieć się; zwłaszcza o pozytywnych aspektach życia, jakie mogą ich spotkać. Andrzejkowe wróżby są takim czasem, kiedy możemy beztrosko zaglądać w karty swojego losu. 29 listopada panie z Oddziałów Przedszkolnych wraz z Filią Biblioteczną w Lesznie Górnym przygotowały tradycyjne Andrzejki. Opowiedziały przedszkolakom, jak to kiedyś obchodzono ten dzień oraz przeczytały znane przysłowia. Następnie przyszła kolej na tradycyjne wróżby: wyścig butów, serce i szpilki, kartka z przyszłym wykonywanym zawodem, wróżby z kolorami i lanie wosku.  Nie zabrakło zabaw ruchowych i oczywiście czytania najmłodszym książek. Andrzejki były wspaniałą zabawą dla wszystkich. Dostarczyły wielu przeżyć i dużo radości. Wszyscy świetnie się bawili.

No Images found.

 

KOMNATA WRÓŻB

W dniu 27 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wpaść do komnaty wróżb urządzonej z okazji andrzejek.  Tańce,  wróżby, konkurs na najoryginalniejsze przebranie, to  coroczny rytuał związany z tym świętem.
Dodatkową atrakcją w tym dniu było zrobienie sobie zdjęcia w  „Bramie marzeń do nowego świata” skonstruowanej przez uczniów. Przypominam, że przez cały tydzień uczniowie przynosili do szkoły plastikowe butelki używane na co dzień w domu. Zebraliśmy ponad 300 butelek po różnych napojach, które zajęły 6 dużych worków na śmieci. Mam nadzieję, że to otworzy nam oczy na problem zaśmiecania naszej planety, bo to właśnie każdy z nas przyczynia się codziennie do powstania  gór śmieci wokół nas. Plastikowe butelki dzięki uczniom zostały wykorzystane jeszcze raz do zbudowania dekoracji –  bramy, a następnie zostały poddane recyklingowi.

Używajmy pojemników wielokrotnego użytku, bo cały świat odchodzi od plastików.


Zarząd Samorządu Uczniowskiego postanowił także przekazać kwotę w wysokości 185 zł na rzecz fundacji „Oczami kota” .

Małgorzata Urbaniak

« 1 z 2 »

Święto Kredki w przedszkolu

„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, Kolorowe kredki bardzo lubią mnie, Kolorowe kredki kiedy je poproszę, Namalują wszystko to co chcę”.

Kredki to nierozłączny element każdego przedszkolaka. Dzieci mają z nimi styczność na co dzień. Z tej okazji filia biblioteczna w Lesznie Górnym wraz z paniami z oddziałów przedszkolnych zorganizowały dla dzieci „Dzień Kredki”. Święto to jest w szczególny sposób związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kolorowego drewienka. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się  w centrum naszych oddziaływań. Na początku wspólnie  wysłuchaliśmy piosenki pt.: „Kolorowe kredki”, a potem wspólnie zastanawialiśmy się: „Co by było, gdyby nie było kolorów?”. Przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością odpowiadając na to pytanie. Następnie zamieniliśmy się w poszukiwaczy kolorów ukrytych w naszej sali. Wiemy też, że kredki możemy wykorzystać do nauki liczenia, można z nich ułożyć tęczę. Poznały różnicę między kolorowaniem, a rysowaniem. Kolejnym zadaniem było posegregowanie do odpowiednich pojemników wymieszanych różnych rodzajów kredek. Na koniec postanowiliśmy stworzyć dużą kredkę, którą dzieci w parach lub indywidualnie pokolorowały według swojego pomysłu. Wyobraźnia dzieci nie zna granic.
Andżelika Przysiężna

Jak przyjemnie spędzać czas w bibliotece

20  listopada klasa I wraz w wychowawczynią panią Aliną Górską po raz kolejny odwiedziła  Filię Biblioteczną w Lesznie Górnym. Celem spotkań było zapoznanie dzieci z funkcją biblioteki publicznej oraz rozbudzenie wyobraźni i twórczego myślenia. W trakcie spotkań mieliśmy okazję poszukać znanych okładek książek. Dowiedzieliśmy się, że biblioteka wypożycza ciekawe książki, lektury, oferuje dostęp do Internetu, organizuje spotkania autorskie oraz wystawy. Miejmy nadzieję, że kolejna wizyta uczniów będzie miała miejsce z rodzicami i wtedy dzieci będą mogły nie tylko podziwiać zbiory, ale również wypożyczyć wybraną książkę.
Andżelika Przysiężna

No Images found.

Kartka dla Powstańca

„Pamięć – Edukacja – Pomoc” – pod tym hasłem od 2016 roku realizowana jest kampania BohaterON. Akcja, której nazwa stanowi połączenie słów „bohater” i „ON” (ang. włączyć), z jednej strony ma na celu uhonorowanie Powstańców Warszawskich, a z drugiej – promocję historii Polski XX wieku. Ruszyła już czwarta edycja ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”, w ramach której każdy może pokazać, że pamięta o uczestnikach walk o stolicę i docenia tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat.
Do czwartej edycji „Kartka dla Powstańca” włączyła się również klasa trzecia. Propozycja wykonania kartki dla bohaterów powstania bardzo spodobała się dzieciom, które z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści o wojnie, oglądały zdjęcia powstańców na stronie „BohaterON”, a następnie wraz z wychowawczynią Krystyną Azarko własnoręcznie przygotowały przepiękne kartki z życzeniami dla uczestników Powstania Warszawskiego.

„Baśnie”- H.CH.Andersen

Baśnie Andersena dzieci poznały już na zajęciach w przedszkolu.
Postanowiliśmy wzbogacić swoje przeżycia i wspólnie na spotkaniu DKK w Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym przenieść się w ten fantastyczny baśniowy świat. W wielkim skupieniu i z zamkniętymi oczami przechadzaliśmy się po pałacach, lasach, bezdrożach. Zaprzyjaźnieni z bohaterami potrafimy w swojej wyobraźni przenosić się w odległe krainy, które za siedmioma górami, za siedmioma lasami pełne są niesamowitych przygód.
I tak dzisiejszego ranka 21 listopada 2019 roku razem z Andersenem przemierzaliśmy morza i lądy. W pewnym mieście dzieci spotkały “Dziewczynkę z zapałkami”,
poznały też “Małą Syrenkę”, “Królową Śniegu”  i zastanawiały się nad “Nowymi szatami cesarza”.

Andżelika Przysiężna

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem – powiernikiem największych     sekretów i tajemnic. Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie przedszkolaki. Miękki, puchaty i taki z łatką – najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i bohater wielu książek i filmów dla dzieci – Pluszowy Miś obchodzi swoje święto 25 listopada. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo, czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Z tej okazji Filia Biblioteczna w Lesznie Górnym wraz z paniami z oddziałów przedszkolnych, przygotowały dzisiejsze  spotkanie. Były zagadki, kolorowanki, misiowe wyklejanki, gimnastyka, film i oczywiście ,,małe co nieco”. Chociaż Pluszowy Miś ma już ponad sto lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.

Proszę, dziękuję, przepraszam …

Proszę, dziękuję, przepraszam – trzy proste słowa, które mają  magiczną moc. One niczym zaczarowane klucze otwierają ludzkie serca.Niestety, coraz częściej odchodzą w zapomnienie. Aby temu zaradzić, uczniowie klas I – III postanowili przypomnieć o ich niezwykłym działaniu. Z inicjatywy pań wychowawczyń edukacji wczesnoszkolnej
21 listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World  Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Tego dnia uczniowie naszej szkoły pisali podziękowania, wierszyki, pozdrowienia, które umieścili na szkolnym korytarzu. Wokół słychać było słowa: „Dziękuję, że jesteś…”, „Wszystkiego najlepszego…” czy „Miłego dnia!” – to proste, znane wszystkim słowa, które wywołują radość i uśmiech, a powinne być stosowane nie tylko raz do roku.

VII KONKURS PIOSENKI WOJSKOWEJ

7 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbył się VII Konkurs Piosenki Wojskowej. Jury w składzie: pani Urszula Stochel – Matuszak – przewodnicząca, pani Beata Laudacka oraz starszy sierżant Krzysztof Dziuk po wysłuchaniu wszystkich duetów wyłonili zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Z naszej szkoły udział wzięły dziewczynki z klasy II- Maja Pych oraz Laura Talaga i zajęły zaszczytne II miejsce w kategorii klas I-III. Uczennice przygotowane przez p. Annę Dudra Światowską zaśpiewały w duecie piosenkę z filmu Miasto 44 -”Dziś idę walczyć mamo…” Gratulacje.