Co to jest ciśnienie hydrostatyczne? Co tonie, a co nie? Jak zachowuje się woda w różnych naczyniach połączonych wężykiem? Jak zmienia się wyporność ciała w zależności od ciśnienia? (eksperyment nurek Kartezjusz) Jak zrobić wir w butelce? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy II podczas realizacji kolejnego etapu programu Być jak Ignacy.
Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń uczniowie dowiedzieli się, iż na ciśnienie hydrostatyczne nie ma wpływu kształt naczynia w jakim znajduje się ciecz, lecz to ile jest cieczy w naczyniu oraz od jej gęstości. Zaskoczeniem dla uczniów było to, iż dzięki połączeniu wężykiem naczyń o różnym kształcie i z różną ilością wody możemy sprawić, iż we wszystkich naczyniach będzie jednakowy poziom wody.
Najbardziej zaskakującym wnioskiem mini-projektu dla Ciekawych Świata było to, iż to czy coś tonie czy nie wcale nie zależy od wagi danego przedmiot, a od jego gęstości. Większość uczniów błędnie myślała, iż np. jabłko zatonie, a winogron będzie pływał.
Doświadczenie z „Nurkiem Kartezjusza” pokazało, że w momencie ściskania butelki, ciśnienie jakie woda wywiera na powietrze w nurku powoduje zmniejszenie jego objętości. W rezultacie czego maleje ilość wypieranej przez nurka wody a przez to maleje też siła. Gdy siła wyporu jest mniejsza niż siła grawitacji nurek zaczyna tonąć. Po puszczeniu butelki powietrze w nurku zwiększa objętość, zwiększa się siła wyporu i nurek wypływa z powrotem na powierzchnię.