Każda emocja jest potrzebna

02.12.2021 r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I-VI  wzięli udział w spektaklu Grupy T z Torunia pt. „Włącz emocje”. Główne postaci przedstawienia Radość i Smutek zaprosiły widownię do Emocjonalnego Centrum Dowodzenia, skąd mogła obserwować, co się stanie jeśli zabraknie któregoś z nich. Spektakl miał ważne przesłanie: pokazać dzieciom, że nie ma złych i dobrych emocji. Są tylko przyjemne lub nie, ale ważne jest aby przeżywać wszystkie, które odczuwamy.

 

Pasowanie na czytelnika klasy pierwszej

Dzień 1 grudnia 2021 roku to szczególna chwila dla uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym i ich wychowawczyni pani Anny Dudra – Światowskiej.
W tym dniu bowiem pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani przez panie:
Andżelikę Przysiężną i Małgorzatę Augustyniak na czytelnika Biblioteki Publicznej i Biblioteki Szkolnej. To ważna, szczególna i wyjątkowa chwila dla dzieci. To czas, w którym dowiedziały się one czym naprawdę jest podróż po i w świecie różnorodnych książek.
Uczniowie otrzymali od pań wielkie podziękowania, brawa, uśmiech i wartościowe upominki. Natomiast dzieci, wychowawca i rodzice z całego serca podziękowali za niecodzienną wizytę w bibliotece, a młodzi panowie z klasy pierwszej wręczyli niezwykle piękne kwiaty obu paniom.

Andrzejki

30 listopada w naszej szkole odbywały się „Andrzejki”.

W tym dniu przedszkolaki miały okazję przenieść się w magiczny świat wróżb. Dzieci  z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wróżbach i zabawach: „Baloniki z wróżbą”, „Czarodziejskie karteczki”, „Studnia życzeń”, „Kim będę w przyszłości”. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako, że nadawały temu dniu wyjątkowy nastrój. Na zakończenie były wspólne tańce przy skocznej muzyce.

Samorząd Uczniowski przygotował „Andrzejki” – dzień  jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to – zgodnie z tradycją – św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. W tym magicznym i wyjątkowym dniu zarówno  grono pedagogiczne, jak i społeczność uczniowska przeniosła się do lat 60-tych, czego odzwierciedleniem były stroje. W całym budynku podczas przerw rozbrzmiewała muzyka, pojawiła się „Sala Wróżb”, przygotowana przez uczniów klasy VIII a. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

« z 5 »

„Dzieci Einsteina” – innowacja pedagogiczna

Na kolejnych zajęciach innowacyjnych „Dzieci Einsteina” uczniowie klasy II i III poznawały właściwości drożdży i wody utlenionej. Na początku zajęć uczniowie określali kolor, zapach , smak drożdży, bo przecież to grzyby, ale zupełnie do nich nie podobne. „Młodzi Einsteini” dowiedzieli się, że drożdże to pożyteczne grzyby, odżywiają się cukrem i podczas wzrostu produkują dwutlenek węgla. Woda utleniona natomiast to taka woda, gdzie jest bardzo dużo tlenu. Zabezpiecza ranę, bo bakterie nie lubią tlenu. Wykonaliśmy eksperyment z wykorzystaniem suchych drożdży i wody utlenionej . Po dosypaniu drożdży do wody utlenionej powstała bardzo obfita piana wypełniona bąbelkami tlenu. Wyglądało to spektakularnie .

 

Głodne ptaki szukają pożywienia

O tym, jak ważne jest dokarmianie ptaków w zimie, większości z nas przekonywać nie trzeba. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że niedobory naturalnego pożywienia mogą wystąpić niezależnie od pory roku. Warto więc dokarmiać ptaki nie tylko w najchłodniejszych miesiącach, ale przez cały rok. Pamiętajmy też o wodzie, bez której nie przeżyłyby zimy. Późna jesień to najlepszy moment, by zacząć je dokarmiać. Uczniowie klasy drugiej nie zapomnieli o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Przygotowali dla nich stołówkę pełną ptasich przysmaków.

KONKURS MIKOŁAJKOWY

Zapraszamy wszystkich uczniów, aby 6 grudnia założyli czerwoną czapkę, ponieważ w tym dniu ogłaszamy „Dzień Mikołajowej Czapki” oraz konkurs pt.: „ORSZAK MIKOŁAJA USZYTY NA MIARĘ XXI WIEKU”. Wszystkie osoby zaopatrzone w czapkę Mikołaja będą zwolnione z odpowiedzi i kartkówek. Natomiast najciekawszy strój zostanie nagrodzony.

Konkurs pt. „ORSZAK MIKOŁAJA USZYTY NA MIARĘ XXI WIEKU”. Wszystkie chętne osoby zapraszamy 6 grudnia 2021r. do udziału w konkursie „ORSZAK MIKOŁAJA USZYTY NA MIARĘ XXI WIEKU”.

Zadaniem uczestnika konkursu jest przebranie się w dniu 6.12.2021r. za wybraną osobę z orszaku Mikołaja Mile widziane: Mikołaje, Śnieżynki, Renifery, Elfy itp. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w trakcie trwania szkolnych mikołajek, gdzie pomysłowość i oryginalność stroju oceniać będzie jury. Przewidziane są nagrody za trzy pierwsze miejsca.

Liczymy na Waszą obecność, kreatywność i dobry humor!!!

Organizatorzy: Samorząd Uczniowski

25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas dzisiejszego dnia.
Przedszkolaki wykonywały prace plastyczne, rozpoznawały misie z różnych bajek, odgadywały zagadki. Chętnie oglądały bajki o misiach. Na koniec otrzymały słodki poczęstunek – ciastka w kształcie tropów niedźwiedzi oraz Dyplomy Przyjaciela Pluszowego Misia.
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wysłuchali historii powstania tego dnia. Czytano fragmenty bajek, w których głównym bohaterem był pluszowy miś, rysowano portrety niedźwiadków, odgadywano zagadki oraz wykonywano misiowe karty pracy. Nie zabrakło także gimnastyki z misiem. Chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.
Świetlicę i bibliotekę filialną również opanowały dziś pluszowe misie…
« z 3 »

Świąteczny konkurs literacki

„Święta?    Święta … Święta !!!! Opowiedz nam swoją  magiczną historię”

Jakie mogłyby być Święta?  Zastanów się , uruchom wyobraźnię i napisz nam swoją świąteczną opowieść. Opowiedz o  marzeniach, o tym co niekoniecznie się wydarzyło, ale mogłoby  się zdarzyć;) 

O magii Świąt   i o tym co jest dla Ciebie najważniejsze, najcenniejsze…..

Regulamin konkursu

1.Cele konkursu:

– zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności,

– popularyzowanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży,

– rozwijanie wrażliwości i wyobraźni.

  1. Adresaci konkursu:

Uczniowie szkoły podstawowej w dwóch kategoriach:

klasy IV – V i  klasy VI-VIII.

  1. Zasady uczestnictwa:

– Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest złożenie w sekretariacie szkoły samodzielnej pracy dotąd niepublikowanej w innych konkursach, związanej z tematyką świąt Bożego Narodzenia.

To powinna być wasza własna prawdziwa lub wymyślona historia świąteczna.

  1. Opowiadanie powinno spełniać następujące kryteria: – przesłanie świąteczne ( miłość, pokój, radość)
  2. Prace:

– min. 1/2 strony A4, czcionka 12- kategoria młodsza kl.  IV- V SP,

– min. 1 strona A4, czcionka 12 – kl. VI-VIII SP,

  1. Napisane w formie opowiadania, które można wzbogacić  ilustracjami.

Warunkiem udziału w konkursie jest dołączenie do pracy danych autora: imię nazwisko, nr telefonu i adres e-mailowy oraz zgody rodziców i opiekunów prawnych niepełnoletnich uczestników konkursu na gromadzenie, przechowywanie i przetwarzanie przez Organizatora ich danych osobowych oraz zgody  na nagranie nagrodzonego tekstu i opublikowanie go na stronach internetowych i mediach społecznościach Organizatorów konkursu, (zał.nr1).

Organizatorami konkursu są Krystyna Matczak i Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lesznie Górnym.

Termin składania prac:

 Prace należy złożyć do 18 grudnia 2021r. w sekretariacie szkoły.

 

Kryteria oceniania:

– twórczy charakter utworu,

– zgodność z tematem,

– poprawność ortograficzna, stylistyczna i językowa.

Zasady przyznawania nagród:

Prace zostaną ocenione przez niezależną Komisję Konkursową powołaną przez dyrektora szkoły.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone  22 grudnia 2021 roku na apelu przedświątecznym oraz umieszczone  na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lesznie Górnym.

Uczestnicy  wyróżnionych prac konkursowych  otrzymają nagrody niespodzianki a za pierwsze trzy miejsca w dwóch kategoriach wiekowych przyznane zostaną atrakcyjne nagrody.

Liczymy na Waszą kreatywność i pomysłowość:)))

Organizator: Krystyna Matczak

zał.nr 1 – Świąteczny konkurs literacki