Dzień czekolady

Czekolada jest uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat!
Nic dziwnego, bo czekolada ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Dostarcza endorfin i jest źródłem cennych substancji takich jak: żelazo, magnes, potas, błonnik i przeciwutleniacze. Pyszny słodycz wpływa energetyzująco i relaksująco na człowieka.
Czekolada pojawiła się w Europie na początku XVI w., za sprawą Krzysztofa Kolumba. Jako pierwsi pili ją Majowie i Aztekowie. Starożytni Majowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego, sam napój był zaś przeznaczony tylko dla królów. Dziś rozkosze jedzenia czekolady mogą docenić wszyscy i mimo że czekolada jest produktem wysokokalorycznym, jej jedzenie ma wiele zalet.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły również uwielbiają czekoladę i w tym dniu, oprócz delektowania się jej smakiem, postanowili wyczarować „czekoladowe obrazy”. Uczniowie klasy pierwszej układali z kostek czekolady swoje inicjały, natomiast drugoklasiści tworzyli istne dzieła sztuki. Uczniowie zaprosili do wzrokowej degustacji również panią Andżelikę Przysiężną, opiekunkę tutejszej Biblioteki Publicznej. Poprosili panią Andżelikę o wskazanie najsmaczniejszego obrazka.