Kuchnia meksykańska

Kuchnia meksykańska – Tortille z warzywami i kurczakiem

Kolejnym wyzwaniem przed jakim stanęli uczniowie klas I – III w ramach innowacji „Poznaję świat od kuchni” było przygotowanie tortilli.
Tortille są dla kuchni meksykańskiej tym, czym chleb i ziemniaki dla polskiej – trudno wyobrazić sobie bez nich jakikolwiek posiłek. Są to placki z mąki pszennej lub kukurydzianej zmieszanej z wodą, wypiekane na patelniach lub gorących blachach. To jedna z najstarszych meksykańskich potraw. Tortille do dziś są wyrabiane w sposób tradycyjny przez liczne grupy rdzennej ludności. Oryginalna tortilla musi być przygotowana ręcznie: równe placki robione maszynowo nie mogą się z nimi równać. W meksykańskiej kuchni przygotowuje się z nich takie danie jak: tacos, burrito, quesadilla, enchilada, fajitas czy tostadas. W przypadku tych dań farsz jest podobny i przygotowany na bazie mięsa i fasoli. Potrawy różnią się natomiast sposobem podania.
Pan Matteo postanowił wskazać przemiłego młodzieńca z lwem, czyli Seweryna z klasy drugiej, bo jak dodał „przy takich tortillach zdecydowanie ma się lwi apetyt „.

Gratulujemy Sewerynowi i rodzicom 😉