Dzień Piegów

1 marca 2021r. uczniowie klas I i II obchodzili Dzień Piegów. W kalendarzach nie znajdziemy tego święta, jednak ono istnieje i z tej okazji mali fani piegów postanowili uczcić to święto. Wiele osób obdarzonych piegami nie lubi swoich piegowatych nosów i policzków, a przecież są atutem urody, oryginalną cechą człowieka. Piegi docenili przede wszystkim autorzy literatury dla dzieci i młodzieży, którzy chętnie obdarzali nimi swoich wspaniałych bohaterów. Wśród tych najbardziej popularnych są chociażby: Pippi Langstrump, Pan Kleks, Marek Piegus, Ania z Zielonego Wzgórza czy Tomek Sawyer. Dlatego też, aby pokazać , że piegowate może być piękne i wesołe obchodziliśmy Dzień Piegów. Tego dnia uczniowie i nauczycielki naszej szkoły ozdobili swoje buzie kolorowymi kropkami. Nie zabrakło też w tym dniu Pana Kleksa i innych piegowatych bohaterów. Wychowawczynie klas młodszych zapoznały swoich podopiecznych z bajką terapeutyczną pt. „Mała biedronka”, zorganizowały konkurs przyklejania piegów na czas oraz czytały najbardziej humorystyczne fragmenty książek. Atmosfera piegomani udzieliła się wszystkim, dzieci zobaczyły, że piegowaty znaczy ładny, wesoły….

« 1 z 2 »

26 lutego – Dzień Dinozaura

26 lutego to Dzień Dinozaura

W tym dniu uczniowie klas I-II obchodzili  święto znanych prehistorycznych stworzeń.
Oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały i dlaczego wymarły. Słuchały odgłosów najbardziej znanych  i odnajdywały je na obrazkach.  Następnie wykonały dinozaura według własnego pomysłu posługując się materiałami z recyklingu.
Wspaniałą przygodę zakończyły wspólne zabawy muzyczno-ruchowe jak: ,,Jesteśmy Dinozaurami”, ,, Złap ogon dinozaura”, ,,Dinozaurek  mocno śpi”.  Dzieci przejawiały zainteresowanie tymi niesamowitymi  gadami, więc ten dzień bardzo im się podobał.

1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Święto ustanowiono dziesięć lat temu, w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania „Solidarności” – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.

Przeczytaj dokument:

1 MARCA

Klip >>>

„Oczami Kota”

W dniu 24 lutego 2021 r. z okazji Światowego Dnia Kota, gościliśmy w naszym Oddziale Przedszkolnym oraz w klasach I-III w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lesznie Górnym, panią Renatę Poprawską z fundacji „Oczami kota”. Podczas spotkania, dzieci dowiedziały się czym zajmuje się fundacja i jakich ma podopiecznych. Jednego z nich mogliśmy poznać. Był to kot o imieniu Rabek, który wzbudził niesamowite wrażenie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się nowo przybyłemu gościowi, co niektóre głaskały kotka.
Po interesującym opowiadaniu przekazaliśmy na ręce wolontariuszki pani Renaty Poprawskiej karmę dla zwierząt, która została zebrana podczas zbiórki w oddziale przedszkolnym oraz uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej.
Podczas spotkania zostały rozdane dyplomy dla dzieci, które wspomogły fundację poprzez przekazanie cegiełki w postaci karmy.  Rezultaty wspólnych działań widać na załączonych zdjęciach. Każdy może pomóc. Pamiętajmy, że warto ofiarować odrobinę szczęścia tym, którzy go potrzebują.

No Images found.

 

OMNIBUS 2021

Dnia 22 lutego 2021r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lesznie Górnym,  z inicjatywy nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej: Moniki Maziec, Anny Dudry – Światowskiej i Krystyny Azarko, odbył się szkolny konkurs wiedzy ogólnej dla klas I – III „Omnibus 2021”. Reprezentanci klas dzielnie walczyli o tytuł Omnibusa zdobywając punkty w postaci cukierków. Swoją wiedzą dzieci zadziwiały komisję konkursową, do której został zaproszony pan dyrektor Piotr Sembrat i pani pedagog Joanna Bryl. Po trzecim etapie wyłonili się zwycięzcy. „Omnibusem 2021r.” została uczennica klasy I – Julia Chocholska, natomiast II miejsce zajął Julian Findysz, a III Patryk Żyrek. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki, ufundowane przez dawną uczennicę naszej szkoły. Na pamiątkę wspaniałej zabawy zostało wykonane zdjęcie pamiątkowe.

« 1 z 2 »

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego.  Z tej okazji członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki filii Leszno Górne, nauczyciele i uczniowie próbowali swoich sił w łamańcach językowych. Zabawy, śmiechu i zacinania było sporo, ale daliśmy radę.  Zobaczcie nasze efekty 😉

Film >>>         Film >>>        Film >>>        Film >>>        Film >>>        Film >>>

 

„U nas zawsze ciekawie”

Uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lesznie Górnym zawsze ciekawie i miło spędzają czas w szkole, nawet w czasie pandemii. Wychowawczyni wspólnie z rodzicami często przygotowuje dla swoich podopiecznych niespodzianki. Tym razem w zajęciach uczestniczyła papuga nimfa, ulubienica naszej koleżanki Ani. Jika, bo tak na imię miał nasz gość, okazała się bardzo towarzyskim, rozmownym i pomocnym ptakiem. Podczas zajęć pomagała malować pędzelkiem, podnosiła ołówki i oczywiście wyrażała swoją opinię. Swoją obecnością radowała wszystkich uczniów, nawet tych niewyspanych. Jej przeloty i lądowania na dziecięcych głowach były niczym promyk spadającego słońca. Jice chyba też się podobały zajęcia, o czym świadczył jej położony czubek.

„Dobry człowiek jest jak małe światełko.
Wędruje poprzez mroki naszego świata
i na swojej drodze zapala zgaszone gwiazdy”

Phil Bosmans

  Cieszę się, że ciągle mam przyjemność współpracować z ludźmi wielkiego serca. Chciałabym podziękować Pani: Ani Smolnej, Małgosi Żyrek, Basi Marek oraz panu Maciejowi Maciejewskiemu za ufundowanie mapy świata, która zawisła w gabinecie klasy drugiej. Pragnę również podziękować panu Darkowi Malinowskiemu za umieszczenie jej na ścianie.

„Jak to jest z kotami”, czyli Światowy Dzień Kota- online

  Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został ustalony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego obchody rozpoczęto w 2006 roku, pozyskując od razu rzesze sympatyków. Na wspólne świętowanie z tej okazji swoich najmłodszych czytelników zaprosiły panie z filii bibliotecznej i biblioteki szkolnej w Lesznie Górnym, wychowawczynie klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych. Było to spotkanie, które  miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia pomocy, szczególnie w okresie zimowym. Młodzi uczestnicy wysłuchali więc różnych ciekawostek dotyczących kotów. Mieli także okazję zapoznać się z „kocią literaturą”, poczynając od wierszyków, bajek, opowiadań, po literaturę popularną. Wcześniej dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały piękne maseczki i przebrania kotka, które wszyscy chętnie nosili w tym dniu.

„Międzynarodowy Dzień Pisania Piórem”

To święto mające na celu propagowanie odręcznego pisania wiecznym piórem. Data 12 luty odnosi się do opatentowania przez Lewisa Edsona Watermana pierwszego wiecznego pióra, które to zdarzenie miało miejsce w 1884 roku w Nowym Jorku. Pisanie piórem ma w sobie coś wyjątkowego. Kształt liter i estetyka pisma mogą dużo powiedzieć o adresacie notatki. Wiadomość jest bardziej osobista, unikalna i doceniana. Ponadto tekst pisany piórem uchodzi za elegancki i wyjątkowy. Można zauważyć, że wielcy politycy i inne osobistości pokazywane podczas pisania mają w rękach właśnie pióra.
Uczniowie klasy II postanowili zmierzyć się z tym zadaniem. Po otrzymaniu od Kasi, Ani i Jakuba prawdziwych piór drugoklasiści przystąpili do pisania swoich inicjałów. Zadanie wcale nie było takie łatwe, jak się wydawało. Ostatecznie uczniowie klasy drugiej wykonali wspaniałe inicjały, które budziły zachwyt kolegów i koleżanek.
Warto więc przynajmniej od czasu do czasu poświęcić chwilę i stworzyć coś niepowtarzalnego, przy pomocy pióra. Może to być list, notatka lub cokolwiek, co chcielibyście uwiecznić na papierze. Mam nadzieję, że u wielu z Was w przyszłości znajdzie się pióro, którym będziecie podpisywać ważne dokumenty.